Jak dbać o kolekcję płyt?

Jak dbać o kolekcję płyt?


Powrót do łask płyt winylowych sprawia, że nasza kolekcja rośnie coraz szybciej. Oryginalne brzmienie płyt cieszy uszy i oczy i na początku, kiedy posiadasz tylko kilka płyt nie masz w zasadzie żadnego problemu, żeby je poukładać, czy znaleźć dla nich miejsce. Najczęściej znajdują się one przy samym gramofonie, ale wraz z dokupowaniem nowych egzemplarzy, zaczyna Ci po prostu brakować przestrzeni, aby je jakoś sensownie poukładać. Sprawdź, jak dbać o swoją kolekcję płyt i na co zwrócić szczególną uwagę!

Jak przechowywać płyty – kilka praktycznych porad


Zarówno jeśli jesteś właścicielem płyt winylowych, jak i płyt CD, powinieneś mieć do swojej dyspozycji odpowiednie pojemniki i pudełka, w których będziesz trzymał swoją kolekcję. Jeżeli będziesz je układał jedna na drugiej, szczególnie gdy mowa o płytach winylowych, może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie tych płyt, które znajdują się na samym dole. Nacisk powoduje wypaczanie rowków. Jeżeli ułożysz swoje płyty pod skosem, również będą one obciążone. Niszczysz w ten sposób płyty oraz opakowania, które nieraz mają dużą wartość, nie tylko sentymentalną.

W jaki sposób czyścić płyty


1.Płyty po zakupie umyj. Dzięki temu usuniesz tłuste plamy oraz kurz.
2.Używaj szczotek antystatycznych, które zbiorą grubszy kurz. Czynność tą wykonaj także przed słuchaniem płyty.
3.Uwaga! Szczotkowanie nieumytych płyt powoduje jej niszczenie.

Jak wyciągać płytę z opakowania – zapobiegaj nieszczeniu płyt!


Wyjmując płytę z koperty nie ma potrzeby, aby jej dotykać palcami. Nie ciągnij więc jej do góry trzymając między kciukiem i palcem wskazującym – to zły sposób. Wykorzystaj prawo grawitacji – płyta sama się wysunie z koperty pod wpływem swojego ciężaru. Jeżeli w odpowiedni sposób delikatnie chwycisz kopertę i ją rozszerzysz, Twoja ulubiona płyta sama się wysunie z opakowania.

Czy kąt prowadzenia igły ma znaczenie – co można z tym zrobić?

Jeżeli posiadasz unikatową kolekcję płyt winylowych lub po prostu bardzo lubisz swoje płyty, koniecznie sprawdź, czy kąt prowadzenia igły jej nie niszczy. Należy okresowo wyregulować wkładkę headshellu. Tutaj należy zauważyć, że powinniśmy wybierać gramofony, które mają przynajmniej średnią klasę. Nie wybieraj tych najtańszych modeli, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo zniszczenia płyt. Słaby sprzęt sprawi, że nie będziesz mógł w pełni korzystać z uroków płyt winylowych. Ramię urządzenia powinno dawać możliwość regulacji wszystkich parametrów ustawienia igły takich jak:
-styczność
-VTA
-siła nacisku
-azymut
Ważne jest też to, żebyś sam nauczył się regulować te parametry, ponieważ większość urządzeń ma fabryczne ustawienia. Jeśli zastosujesz wszystkie powyższe rady i skorzystasz z praktycznych wskazówek, Twoja kolekcja będzie odpowiednio zadbana, a Ty będziesz mógł z dumą prezentować swoje zbiory. Pamiętaj też, że płyty CD nie wymagają mycia na mokro. Aby utrzymać je w doskonałym stanie korzystaj ze specjalnych ściereczek, przeznaczonych do płyt CD.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.